RODO

600 600 670, 533 399 112

biuro@przewozy-weremczuk.pl

10 sierpnia 2021

Polskie prawo przewiduje możliwość zrobienia prawa jazdy na samochody z automatyczną skrzynią biegów. Wtedy na odwrocie dokumentu, na samym dole, w rubryce ograniczenia będziemy mieli adnotację "78", co oznacza uprawnienia do kierowania "wyłącznie pojazdami z automatyczną skrzynią biegów".

Prawo jazdy na auto z automatem to świetna opcja dla każdego, kto potrzebuje więcej czasu na opanowanie jazdy samochodem. Podczas kursu nie tracimy czasu na naukę ruszania i zmiany biegów. Od razu wyjeżdżamy na miasto i uczymy się samej jazdy. Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie szkoły jazdy mają w swojej flocie auta z automatyczną skrzynią. Ze względu na niższą popularność, zwykle ofertę takiego kursu znajdziemy tylko w większych szkołach.

Automat to nie tylko rozwiązanie dla początkujących kierowców. Takie prawo jazdy powstało też z myślą o wszystkich osobach, które mają problemy ze zdrowiem i z różnych względów nie mogą jeździć samochodem z ręczną skrzynią biegów.

Największą wadą takiego prawa jazdy jest oczywiście wspomniane ograniczenie - nasze uprawnienia pozwalają nam jeździć tylko i wyłącznie samochodami z automatycznymi skrzyniami biegów. Przez większość czasu nie będzie to dla kierowcy żadnym problemem, w końcu jego własne auto taką skrzynię ma. Kłopot może się pojawić, kiedy np. ktoś poprosi nas o odwiezienie innego samochodu, z ręczną przekładnią.

Przeskoczenie z prawa jazdy na auto z automatyczną skrzynią biegów na kategorię B nie jest trudne ani kosztowne. Kierowca zapisuje się od razu na egzamin praktyczny w WORD-zie na "zwykłym" samochodzie. Nie jesteśmy zmuszeni do płacenia za kurs, badanie lekarskie czy egzamin teoretyczny.

Jeździć już umiemy, przepisy ruchu drogowego znamy bardzo dobrze, a takie manewry jak włączanie się do ruchu, zmiana pasa czy parkowanie nie są dla nas problemem. Sam egzamin powinien więc być formalnością. Na opanowanie ręcznej skrzyni wystarczą krótkie jazdy doszkalające.

źródło: moto.pl

Prawo jazdy na skrzynię automatyczą.