RODO

600 600 670, 533 399 112

biuro@przewozy-weremczuk.pl

12 sierpnia 2021

Co może zrobić policja kiedy pijemy alkohol w zaparkowanym samochodzie?

Tak naprawdę nic do momentu, w którym "impreza" przebiega w sposób kulturalny.

Spektrum możliwości otwiera się dopiero wtedy, gdy pijący pasażerowie zaczynają wkraczać w sferę publiczną.Może się okazać, że pijący pasażer postanowi opuścić kabinę auta. W sytuacji, w której zrobi to np. z butelką piwa w dłoni, funkcjonariusze mogą go najpierw wylegitymować, a później ukarać mandatem. Powód? Picie alkoholu w miejscu publicznym jest karalne - a pojawienie się z otwartą butelką trunku w sferze publicznej jest wystarczającą przesłanką do wlepienia 100-złotowej grzywny. Co ważne, to jednak najłagodniejszy ze skutków, który może spotkać pasażera pijącego alkohol w aucie.

Zdarza się, że w jadącym aucie są otwarte szyby, a z okien wychylają się nietrzeźwe osoby i wykrzykują obraźliwe hasła. I choć z pewnością w danym momencie wydaje im się to świetną zabawą, takie zachowanie również daje możliwość podjęcia interwencji przez policję. W tym jednak przypadku postępowanie nie zakończy się na symbolicznym mandacie, a w... sądzie! Po pierwsze funkcjonariusze mogą zakwalifikować czyn jako zachowanie w sposób nieobyczajny. Skutkiem będzie kara nagany lub grzywna o wartości do 1500 zł.Agresywne lub wulgarne zachowanie może zostać też zakwalifikowane jako wywołanie zgorszenia. A w takim przypadku konsekwencje okażą się jeszcze bardziej poważne. Bo niefrasobliwy pasażerów również trafi do sądu. Tym jednak razem może otrzymać nawet 5 tys. zł grzywny, a do tego np. 30 dni aresztu!

Na koniec zasadnicze pytanie. Jak imprezować w samochodzie? Najlepiej unikać tej formy spotkań ze znajomymi. Jeżeli jednak to jedyna opcja spotkania, właściciel auta i pasażerowie powinni zachowywać się cicho i zgodnie z zasadami kultury. Nie mogą wysiadać z kabiny z piwem w dłoni, nie powinni obrażać innych użytkowników drogi, a dodatkowo gdy alkohol spożywa również "kierowca", auto nie może być odpalone - najlepiej żeby kluczyki w ogóle nie znajdowały się w stacyjce.

 

Źródło: moto.pl

 

 

Impreza w samochodzie, co na to policja.